Międzysanghowe obchody Wesaku 2019

niedziela, 16 czerwca 2019

Szkoła Zen Kwan Um w Polsce w imieniu Polskiej Unii Buddyjskiej zaprasza serdeczne wszystkich zainteresowanych i chętnych na Wesak – wspólne świętowanie narodzin, przebudzenia oraz odejścia w nirwanę Buddy Siakjamuniego, które odbędzie się 16 czerwca w Wu Bong Sa – Głównej Świątyni Szkoły Kwan Um w Warszawie – Falenicy przy ul. Małowiejskiej 24.

Wspólne świętowanie Wesaku to doskonała sposobność do poznania i zaprzyjaźnienia się przez osoby praktykujące różne buddyjskie ścieżki. Jego wspólnotowy wymiar podkreśliło Zgromadzenie Ogólne ONZ, które 8 lutego 2000 r proklamowało ten dzień świętem międzynarodowym. Dodatkowo Wesak wypada w okolicach Dnia Dziecka, więc ma charakter rodzinny, dlatego zapraszamy i dorosłych, i ich dzieci.

PLAN SPOTKANIA

11:00 – 11:30 Przybywanie uczestników Wesaku do Wu Bong Sa

11:30 – 12:45 Część oficjalna: CEREMONIA WESAK

13:00 – Obiad

14:00 – 17:30 Część artystyczna:

14:00 – 14:30 SANGHOWA BOSSANOVA – mini koncert Adrianny Hanslik, Oskara Tomali, Dariusza Glanasa i Roberta Bączyka.

14:30 – 15:15 TU I TERAZ W TANECZNEJ PODRÓŻY – tańce etniczne, prowadząca – Dorota Maciejuk.

15:15 – 16:00 WARSZTAT OPOWIADANIA BAJEK DLA DZIECI I DOROSŁYCH, prowadzący Michał Celmerowski i Zuza Janiak

16:00 – 16:30 QIGONG – zestaw ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin, prowadzący Jerzy Wójcicki

16:30 – 17:15 JEST SUPER! – mini koncert rapera Zeusa (Kamila Rutkowskiego)

Od 14:00 będą też czynne stoiska:

dla dorosłych: BIOFEEDBACK – badanie komputerowe wpływu medytacji na organizm, dzięki uprzejmości Fundacji ZenDriving ( https://fundacjazendriving.pl/ ), prowadząca Agata Sobiecka

dla dzieci: NAUKA JAPOŃSKIEGO MALOWANIA TUSZEM, prowadzący Jakub Makarewicz

dla wszystkich: sklepik buddyjski i księgarnia buddyjska

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Warto połączyć nasze święto z pomocą potrzebującym, dlatego chcielibyśmy wesprzeć Stowarzyszenie „Przebudzeni”, które poprzez medytację zen pomaga m.in. osobymposzukującym równowagi wewnętrznej, przebywającym w zakładach karnych. Podczas uroczystości będziemy gościć przedstawiciela „Przebudzonych” i odbędzie się zbiórka pieniędzy na ich cele statutowe (www.przebudzeni.org).

CO TO JEST WESAK

Wesak to święto narodzin, Przebudzenia oraz odejścia w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego. Tradycyjnie od lat różne grupy buddyjskie w Polsce obchodzą je wspólnie. Według większości tradycji buddyjskich wypada ono w pełnię księżyca czwartego miesiąca kalendarza księżycowego, ale z praktycznych względów świętujemy w niedzielę bliską faktycznej dacie.

Wspólne obchody są nie tylko formalnym świętem buddyjskim, ale także doskonałą okazją do wzajemnego poznania się osób praktykujących w różnych tradycjach. Ponadto, ponieważ święto to związane jest z narodzinami Buddy i wypada zwykle w okolicach Dnia Dziecka, to zgodnie z japońską tradycją nadajemy mu dodatkowo charakter rodzinny i przewidujemy różne atrakcje dla dzieci.

Gospodarzami ceremonii są członkowie Polskiej Unii Buddyjskiej. Na przykład w 2015 roku była to Szkoła Zen Kwan Um, w 2016 i 2017 – Centrum Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang w Grabniku, a w 2018 – Związek Buddystów Zen „Bodhidharma”.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczynamy recytacją Sutry Serca, medytacją i krótkimi okolicznościowymi przemówieniami przedstawicieli poszczególnych sangh.

Potem następuje ceremonia polewania szafranową wodą posągu, który przedstawia Buddę zaraz po narodzinach. Powiada się, że nowonarodzony Budda od razu przeszedł siedem kroków, a gdzie stawiał stopę, tam z ziemi wyrastał lotos. Następnie dziecko wskazało palcem jednej dłoni niebo, a drugiej – ziemię i oświadczyło:

„Powyżej w niebie ani poniżej na ziemi
Nikt nie jest wznioślejszy ode mnie.
To moje ostatnie narodziny.
Nie będzie więcej powracania na ten świat”.

Po ceremoniach religijnych przechodzimy do części nieoficjalnej, na którą składa się wegetariański poczęstunek, spotkania towarzyskie, występy różnych grup i zabawa.

Brak możliwości komentowania.