Międzysanghowe obchody Wesaku

Wesak to święto narodzin, Przebudzenia oraz odejścia w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego. Tradycyjnie od lat różne grupy buddyjskie w Polsce obchodzą je wspólnie. Według większości tradycji buddyjskich wypada ono w pełnię księżyca czwartego miesiąca kalendarza księżycowego, ale z praktycznych względów świętujemy w niedzielę bliską faktycznej dacie.

Wspólne obchody są nie tylko formalnym świętem buddyjskim, ale także doskonałą okazją do wzajemnego poznania się osób praktykujących w różnych tradycjach. Ponadto, ponieważ święto to związane jest z narodzinami Buddy i wypada zwykle w okolicach Dnia Dziecka, to zgodnie z japońską tradycją nadajemy mu dodatkowo charakter rodzinny i przewidujemy różne atrakcje dla dzieci.

Gospodarzami ceremonii są członkowie Polskiej Unii Buddyjskiej. Na przykład w 2015 roku była to Szkoła Zen Kwan Um w Warszawie, a w 2016 i 2017 – Centrum Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang w Grabniku.

W tym roku obchodzimy Wesak w niedzielę 10 czerwca. Gospodarzem jest Związek Buddystów Zen „BODHIDHARMA”, ul. Filmowa 32, Warszawa (zob. Dojazd). Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00. 

Tradycyjnie uroczystości rozpoczynamy recytacją Sutry Serca, medytacją i krótkimi okolicznościowymi przemówieniami przedstawicieli poszczególnych sangh.

Potem następuje ceremonia polewania szafranową wodą posągu, który przedstawia Buddę zaraz po narodzinach. Powiada się, że nowonarodzony Budda od razu przeszedł siedem kroków, a gdzie stawiał stopę, tam z ziemi wyrastał lotos. Następnie dziecko wskazało palcem jednej dłoni niebo, a drugiej – ziemię i oświadczyło:

„Powyżej w niebie ani poniżej na ziemi
Nikt nie jest wznioślejszy ode mnie.
To moje ostatnie narodziny.
Nie będzie więcej powracania na ten świat”.

Po ceremoniach religijnych przechodzimy do części nieoficjalnej, na którą składa się wegetariański poczęstunek, spotkania towarzyskie, występy różnych grup i zabawa.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Brak możliwości komentowania