Międzysanghowe obchody Wesaku 2018

niedziela 10 czerwca 2018

W imieniu Polskiej Unii Buddyjskiej, Związek Buddystów Zen „Bodhidharma” jako gospodarz Międzysanghowego Wesaku 2018, zaprasza wszystkich buddystów i sympatyków buddyzmu wraz z rodzinami na wspólne świętowanie Narodzin Buddy.

Program:

11:00 przyjazd gości
12:00 Ceremonia Wesak – część oficjalna
(przemówienia, śpiewy, polewanie figurki Buddy herbatą)
13:30 obiad i rozmowy
14:30 część artystyczno – rozrywkowa dla dzieci i dorosłych

Miejsce:
Warszawski Ośrodek Zen
ZBZ „Bodhidharma”
ul. Filmowa 32
Warszawa – Falenica

Wstęp wolny.

Więcej informacji https://www.buddyzmzen.pl/2018/04/wesak-miedzysanghowy-10-czerwca-2018.html

PROŚBA O POMOC

Jest to Święto wszystkich nas, więc serdecznie zapraszamy do współudziału w organizacji i pomocy poprzez:

  1. przekazanie dalej zaproszenia (mailem, Facebook, powiesić plakat w swoim ośrodku)
  2. zgłoszenie swojego uczestnictwa (lub znalezienie chętnych do udziału) w części artystyczno – rozrywkowej (występy aktorskie, mimów, muzyczne, śpiewy, wszelkie ciekawe pokazy, sztuczki, zabawy integracyjne, tańce oraz poprowadzenie zabaw i występów dla dzieci)
  3. udział w przygotowaniu miejsca wydarzenia (lub pomoc w kuchni) w sobotę 9 czerwca od 10:00 lub 6 – 8 czerwca (środa – piątek)
  4. zgłoszenie się do pomocy podczas przebiegu Wesaku (np. szukamy fotografa).

CO TO JEST WESAK

Wesak to święto narodzin, Przebudzenia oraz odejścia w Parinirwanę Buddy Siakjamuniego. Tradycyjnie od lat różne grupy buddyjskie w Polsce obchodzą je wspólnie. Według większości tradycji buddyjskich wypada ono w pełnię księżyca czwartego miesiąca kalendarza księżycowego, ale z praktycznych względów świętujemy w niedzielę bliską faktycznej dacie.

Wspólne obchody są nie tylko formalnym świętem buddyjskim, ale także doskonałą okazją do wzajemnego poznania się osób praktykujących w różnych tradycjach. Ponadto, ponieważ święto to związane jest z narodzinami Buddy i wypada zwykle w okolicach Dnia Dziecka, to zgodnie z japońską tradycją nadajemy mu dodatkowo charakter rodzinny i przewidujemy różne atrakcje dla dzieci.

Gospodarzami ceremonii są członkowie Polskiej Unii Buddyjskiej. Na przykład w 2015 roku była to Szkoła Zen Kwan Um w Warszawie, a w 2016 i 2017 – Centrum Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang w Grabniku.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczynamy recytacją Sutry Serca, medytacją i krótkimi okolicznościowymi przemówieniami przedstawicieli poszczególnych sangh.

Potem następuje ceremonia polewania szafranową wodą posągu, który przedstawia Buddę zaraz po narodzinach. Powiada się, że nowonarodzony Budda od razu przeszedł siedem kroków, a gdzie stawiał stopę, tam z ziemi wyrastał lotos. Następnie dziecko wskazało palcem jednej dłoni niebo, a drugiej – ziemię i oświadczyło:

„Powyżej w niebie ani poniżej na ziemi
Nikt nie jest wznioślejszy ode mnie.
To moje ostatnie narodziny.
Nie będzie więcej powracania na ten świat”.

Po ceremoniach religijnych przechodzimy do części nieoficjalnej, na którą składa się wegetariański poczęstunek, spotkania towarzyskie, występy różnych grup i zabawa.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Brak możliwości komentowania.